недела, 9. мај 2021. Вести денес: 112
home Вести

Мајката на заразеното бебе нема коронавирус, се чекаат резултатите на таткото од Кочани

Мајката на заразеното бебе нема коронавирус, се чекаат резултатите на таткото од Кочани

Министерството за здравство ја известува јавноста дека мајката на четиримесечното бебе од Кочани кое е позитивно на коронавирусот е тестирана на 8 април и нејзиниот резултат е негативен на вирусот.

Таа е е хоспитализирана заедно со своето бебе на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје.

Според информациите добиени од Институтот за јавно здравје, четиримесечното бебе од Кочани беше тестирано на КОВИД-19 на 06.04.2020 година, а резулатите биле готови на 07.04.2020 година.

За овој случај, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче соопшти на денешната прес-конференција на која, според податоците добиени од Инфективната клиника информираше дека бебето е во стабилна состојба, без потреба од респираторна поддршка и е под постојан педијатриски надзор.

Се чекаат резултатите и за таткото, кој е тестиран на 08.04.2020 година.

Коронавирус