среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 53
home Вести

Магла и снег на патот Тетово – Попова Шапка

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. 
Магла и снег на патот Тетово – Попова Шапка

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, но не претставуваат пречка за одвивање на сообраќајот. Во останатите делови од државата врнежите се од дожд. Намалена видливост поради појава на магла од 20 – 30 метри има на патниот правец Попова Шапка – село Гајре, информира АМСМ.

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

Од АМСМ препорачуваат внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

Коронавирус