понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 76
АКТУЕЛНО

Скопје БЛОКИРАНО, Данела Арсовска со СПЕЦИЈАЛЦИ се брани од СКОПЈАНИ и новинарските екипи

home Вести

Магла и остатоци од снег на дел од патиштата

Магла и остатоци од снег на дел од патиштата

По влажни коловози, со остатоци од снег и намалена видливост поради магла, се одвива сообраќајот на дел од патиштата во државата.

На патот Тетово – Попова Шапка, од село Лисец до Попова Шапка, поради остатоци на снег на коловозот задолжителна е употреба на зимска опрема за сите видови возила.

Намалена видливост поради појава на магла од 50 до 100 метри има на патните правци Прилеп – Битола и Делчево – Македонска Каменица, од 70 до 100 метри на патиштата Штип – Радовиш и Штип – Неготино, додека на патните правци Удово – Гевгелија и Удово – Демир Капија видливоста е од 80 до 90 метри.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

Коронавирус