понеделник, 25. јануари 2021. Вести денес: 179
home Вести

Магаре на првата поштенска марка на Северна (двојазична) Македонија: Што сакаат да ни порачаат? (ФОТО)

Магаре на првата поштенска марка на Северна (двојазична) Македонија: Што сакаат да ни порачаат? (ФОТО)

Магаре има на првата поштенска марка издадена во земјава по промена на уставното име.

Граѓаните веднаш реагираа на социјалните мрежи:

„Првата поштенска марка на северна (двојазична) Македонија!!! Магаре!!!! Подобар избор не можеле да направат! – објави на Фејсбук, Вероника Минов.

Во коментарите под објавата луѓето изразија револт и разочараност од овој потег со двојазичноста и со новонаметнатото име „Северна“, но и со ставањето на магаре на поштенските марки што, според коментарите, може да асоцира дека македонскиот народ е магаре кое на својот грб го носи сиот товар.

Коронавирус