понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 181
home Вести

Лозарите во Кавадарци на протест: Ќе згасне ли лозарската приказна?! (ВИДЕО)

Лозарите во Кавадарци на протест: Ќе згасне ли лозарската приказна?! (ВИДЕО)

Лозарите вчера на протест во Кавадарци. Производителите на грозје вечерва го исполнија плоштадот и го искажаа револтот од лошите состојби во лозарството.

Исто така, ги повторија барањата за повисока откупна цена.

Сите беа едногласни дека откупната цена не смее да биде пониска од 16 денари за најевтиното винско грозје, во спротивно пониските цени ќе значат и крај за производството на грозје.

Коронавирус