сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 69
home Вести

Ловокрадци кај велешко Рудник застрелале дива свиња во време на ловостој

Ловокрадци кај велешко Рудник застрелале дива свиња во време на ловостој

Ловочуварската служба во месноста викана Вакавска корија кај велешкото село Рудник на повик на граѓани синоќа во 21.55 часот утврдила четири испукани куршуми. Повикале полиција и околу 22.40 во куќа кај селото Рудник биле откриени тројца сторители, сите од Скопје, кои во време на ловостој убиле дива свиња маторица штотуку опрасена со седум прасиња.

Тоа е спротивно на Законот за ловство, потенцираат од ЛД „Руен“. Затоа тие преку свој адвокат до ОЈО Велес ќе поднесат кривична пријава против прекршителите на законот, изјави за МИА Ване Нанов, ловочувар од ЛД „Руен“ од Велес кој бил на настанот. Кај еден од сторителите била откриена и одземена ловечка пушка, а вториот во меѓувреме ја фрлил и не можеле да ја најдат.

Нанов рече дека во 21.55 часот во месноста викана „Вакавска корија“ било пукано со четири истрели од огнено оружје за што ги известиле нив, Ловочуварската служба на ЛД „Руен“. Кога дошле на местото на настанот, лицата биле повлечени од местото, но биле забележани во куќа и како од кола истовараат дива свиња од околу 120 килограми.

-Повикавме да дојде полиција затоа што се работеше за куќа и сите заедно околу 22.40 часот влеговме и направивме записници, при што беше одземена пушка од еден од сторителите, појасни Нанов.

Вториот од групата демантирал дека бил на лов и ја фрлил пушката во капини кај коријата што не можеле да ја најдат.

Станува збор за три лица сите од Скопје – К.Ф. (57), од кого била одземена ловечката пушка и предадена на СВР Велес, вториот е С.Ц. (62) и третиот Ж.Ф., син на првиот.

-Тие се скопјани кои подолго време ловат на нашите терени. Дивечот го продаваат и ова е чисто комерцијален лов. Затоа ние моравме да им застанеме на патот и да ги спречиме, додаде Нанов.

ЛД „Руен“ е концесионер на ловиштата во поширокиот велешки регион и го регулира спроведувањето на законот особено за време на ловостој, кој трае од 1 февруари до 30 септември. Во овој период е забранет лов на дива свиња и на останати животни на терените кои се под концесија на „Руен“. Од ловечкото друштво соопштија дека од 1 август почна ловот на прелетен дивеч. (MИА)

Најнови вести