сабота, 19. септември 2020. Вести денес: 0
home Вести

Лоцирано телото на исчезнатото дете во водите на Преспанското Езеро

Лоцирано телото на исчезнатото дете во водите на Преспанското Езеро

Специјалните нуркачки сили попладнево успеале да го лоцираат телото на малолетникот кој на Илинден се удави во водите на Преспанското Езеро, дознава Сител од свои извори на терен.

Според информации, нуркачите утрово значително го прошириле периметарот на пребарување по што телото било лоцирано во водите на езерото. Следен чекор ќе биде извлекување на телото по што ќе може да продолжи истрагата.

16 годишното момче на Илинден се удави во водите на Преспанското Езеро откако според изјавите на очевидци рипнало од педалинката на која пловело заедно со уште двајца пријатели. Момчето наводно скокнало во водата и никогаш не се појавило на површината. Од тогаш до денеска по него трагаа повеќе граѓани, нуркачи и специјалните сили на полицијата.

До овој момент од МВР се уште немаме официјална потврда на оваа инфорамација.

Коронавирус