среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 157
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Љупчо Димовски нов претседател на СПМ

Љупчо Димовски нов претседател на СПМ

– Пратеникот Љупчо Димовски е избран за претседател на Социјалистичката партија на Македонија на деветтиот конгресот на партијата што се одржа денеска во Кратово.

СПМ претходно ја предводеше Љубисав Иванов Ѕинго кој почина неодамна.

Димовски досега ја вршеше функцијата генерален секретар на СПМ, а пред пратеничката функција, беше на повеќе позиции, министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, како и заменик министер за транспорт и генерален директор на ЈП „Паркови зеленило“-Скопје. (МИА)

Коронавирус