вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 91
home Вести

Листа на најбезбедни градови во светот – на кое место е Скопје?

Листа на најбезбедни градови во светот – на кое место е Скопје?

Скопје е 172 на листата меѓу најбезбедни градови во светот и стапката на криминал е 43.86%.

Најбезбеден град во светот е Абу Даби, покажува една студија на веб-страницата на Нумбео. Во главниот град на ОАЕ, индексот на криминал е 12%, а катарската престолнина,  Доха е рангирана на второто место.

Tирана е 186, и има стапка на криминал од 42.81%. Нови Сад е 169 со стапка на криминал од 11.01%.

Меѓу првите десет се градовите Базел, Сингапур, Квебек, Осака, Токио и Берлин.

Софија е 167 од вкупно 345 градови и има индекс од 44 отсто. Во рангирањето до Скопје се градови како што се Милан, Гетеборг, Нови Сад, Скопје, Москва.

Сплит е 249, а Солун е 254 на листата.

Целата листа можете да ја видите овде. 

Коронавирус