вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Лидер: Во својата фирма Нина Групер дели исклучиво минимални плати – сега ќе води државна каса…

Лидер: Во својата фирма Нина Групер дели исклучиво минимални плати – сега ќе води државна каса…

Идната министерка за финансии, Нина Ангеловска, на вработените во нејзината компанија им исплажа исклучиво минимална плата од 12.500 денари, покажува истражувањето на „Економски Лидер“.

Според статистиките до кои стигна „Лидер“, просечната нето плата во компанијата на Ангеловска изнесува 16,360 денари, но во оваа сума влегува и нејзината плата која е значително висока. Ова значи, дека најголем дел од вработените во „ВЕБСПОТ ДОО Скопје“ (компанијата која го води „Групер“), се осигурани на минималец.

Деталната анализа покажува дека во минатата 2018 година, секој вработен во „Групер“, придонел за во компанијата да има прилив од неверојатни 1.912.170 денари (приход по вработен), а за возврат на трудот добил минимална плата од само 12.500 денари нето плата, со исклучок на директорката која заработува многу повеќе. Вкупниот приход на компанијата на Ангеловска е22.946.052 денари.

Целиот текст може да го прочитате ТУКА

Најнови вести

Коронавирус