вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 33
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

„Лидер“: Попладнево ќе пропадне една позната македонска банка

„Лидер“: Попладнево ќе пропадне една позната македонска банка

Попладнево се очекува Народната банка да прогласи пропаѓање на Еуростандард Банка – дознава Лидер од извори во банката.

-Како што дознаваме, пропаѓањето на банката ќе пропадне поради неликвидност. Голем дел од штедачите ќе имаат голем проблем, а ќе има проблем и со пензионерите кои во голем дел земаат пензија од оваа банка затоа што е поврзана со Македонски Пошти. Во 16:30, НБРМ има прес конференција на која се очекува да се објави пропаѓањето на банката. Инсајдерската информација создаде гужва и многу граѓани веќе ги повлекуваат своите пари, пишува порталот.

Сопственик на оваа банка е познат македонски бизнисмен и поранешен градоначалник.