вторник, 29. септември 2020. Вести денес: 169
home Вести

„Лидер“: Кацарска судство – Предметите против Заев се развлекуваат по 5 години или не завршуваат, а предметите против неистомислениците експресно завршуваат

„Лидер“: Кацарска судство – Предметите против Заев се развлекуваат по 5 години или не завршуваат, а предметите против неистомислениците експресно завршуваат

На 22 јануари 2018 година во судницата број 19 во граѓанскиот суд во Скопје судијката Весна Калковска повторно треба да одлучува за тужбата за клевета и навреда на поранешниот премиер Никола Груевски за изјавата на тогашниот лидер на СДСМ, Зоран Заев, од 2014 година, потврдија од скопска двојка за „Макфакс“.

Ваквата одлука следуваше откако во септември минатата година пет врховни судии oдлучиле позитивно за барањето за ревизија кое го поднесоа адвокатите на Заев. Со правосилна пресуда Заев беше осуден дека јавно го наклеветил експремиерот Никола Груевски за продажбата на „Македонска банка“, пишува Лидер.

Целиот текст прочитајте го на Лидер.

Коронавирус