четврток, 28. септември 2023. Вести денес: 84
home Вести

Левица: Уставните судии денеска ја погребаа правната држава, референдумот треба да се бојкотира!

Левица: Уставните судии денеска ја погребаа правната држава, референдумот треба да се бојкотира!

Додека судот одлучуваше за уставноста на одлуката за распишување референдум, десетмина граѓани одржаа мирен собир пред Уставен.

Со транспаренти порачаа деветте уставни судии треба да мислат на достоинството на поколенијата и како што рекоа – да не бидат дел од предавството. Подносителите на иницијативата пак, после одлуката на судиите, излегоа со став дека денеска е погребана правдата и оти поради тоа не преостанува ништо друго освен бојкот на референумот.

-Очигледен беше притисокот врз Судот. Одлуката за Судот за нас е неприфатлива. Судиите во расправата беа контрадикторни. Имено отфрлија расправа за Договорот со Грција, бидејќи не е предмет на расправа, но заклучија дека со референдумското прашање не се гласа за Европската унија и НАТО, туку за Договорот со Грција, изјави Тодор Петров, Светски македонски конгрес.

-Ова е срамен дел за владеењето на правото во Република Македонија, денеска е погребана правната држава преку политичка, а не правна одлука на судиите. Според нас, бојкотот останува како единствено масовно средство за враќање на правната држава, рече Димитар Апасиев од „Левица“.