вторник, 19. јануари 2021. Вести денес: 76
home Вести

Лекот „Фавира“ кој што помага во лекување од корона вирус пристигна во Македонија, а една кутија чини 5.100 денари

Лекот „Фавира“ кој што помага во лекување од корона вирус пристигна во Македонија, а една кутија чини 5.100 денари

Лекот „Фавира“ (Фавипиравир), кој помага при лекување на ковид-19 во раната фаза на болеста, веќе се наоѓа во малопродажба и во Македонија, објави Плусинфо.

Едно пакување од лекот „Фавира“ содржи 40 таблети и се продава по цена од 5.100 денари.

Лекот се издава само на лекарски рецепт.

Коронавирус