среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 108
home Вести

Лефков: Се прават реформи во образованието со полувистини и фрази кои наликуваат на маркетинг слогани коишто ги измислува Царовска

Лефков: Се прават реформи во образованието со полувистини и фрази кои наликуваат на маркетинг слогани коишто ги измислува Царовска

-Кога зборуваме за најмалите, вината за нивното однесување мора да ја бараме во целото општество. А тоа е сиромаштијата, стапката на невработеност во Македонија, нефункционалноста на институциите, тоа што сме на 111-то место по корупција, тоа што луѓето не веруваат во институциите и нефункционалноста на образованието. Се прават реформи со полувистини и фрази кои наликуваат на маркетинг слогани коишто ги измислува Мила Царовска. За жал сето тоа придонесува да се создаде слика во општеството, каде што младите не ја почитуваат ниту државата, ниту институциите. А родителите водат секојдневна борба да преживеат, како ќе ги платат сметките. И на крајот на денот децата се оние кои се заборавени. Заборавени и од системот и од образованието, па и од нивните родители поради тоа што во државата постои економска криза, истакна пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Миле Лефков во денешното издание на “Неделен брифинг” на Инфомакс.

Коронавирус