четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 133
home Вести

Лефков: Премногу е, протест на 18 јуни пред Влада, за рушење на оваа власт, за промени и подобар живот

Лефков: Премногу е, протест на 18 јуни пред Влада, за рушење на оваа власт, за промени и подобар живот

Премногу е, молчењето не е опција, протест за рушење на владата на 18 јуни, протест за промени и подобар живот. ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница на ИК на партијата заклучи дека власта имала доволно долг период да покаже резултати, но не само што не покажаа, туку и не внесе во голема сиромаштија, инфлацијата е двоцифрена, платите ниту еднаш не пораснаа, криминалот и корупцијата станаа начин на работа, изјави на денешната прес конференција пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков.

Тој посочи дека СДСМ и ДУИ катастрофално лошо се справија со здравствената криза, и во ек на пандемија додека народ умираше, договараа провизии на вакцини се нижеа набавки во 4 очи.

– Владата не презема ништо да ја подготви државата во пресрет на енергетската криза. Плаќаме скапа струја не затоа што е висока цената на светските берзи, туку затоа што не произведуваме, па и до 50% од потрошувачката мора да ја увеземе. А производство нема затоа што се крадеше во РЕК и ЕЛЕМ. Јавниот долг во сиот изминат период се зголемуваше од година во година, а капитални инвестиции нема. Долгот од 4.7 милијарди во 2017 година се искачи на 7.2 милијарди до сега, со најава за 900 милиони евра задолжување од ММФ и нова еврообврзница, а со тоа долгот ќе биде речеси дуплиран. Оваа влада има дебакл и на меѓународно поле, 5 години само што не сме почнати со преговори за влез во ЕУ и 5 години само понижувања. И сета оваа неработа власта ја круниса со криминал и корупција, со партизирано судство и администрација. И по повеќе од година нема одговорност за несреќата кај Ласкарци, за изгорената монтажна болница во Тетово и автобуската несреќа во Бугарија, појасни Лефков.

Тој истакна дека е повеќе од јасно зошто СДСМ и ДУИ мора да си заминат.

– Подаваме рака и испраќаме порака за обединување на обесправените, сиромашните, стопанствениците, просветните работници, докторите, професорите, земјоделците, напатениот народ на Македонија. Молкот не е опција! Протест за промени и подобар живот! ПРЕМНОГУ Е! ОВА Е ПРОТЕСТ ЗА ПРОМЕНИ, додаде Лефков.

Коронавирус