сабота, 5. декември 2020. Вести денес: 0
home Вести

Ласовска: Во ек на 16 дена активизам против родовото насилство, високи функционери од власта тепаат жени!

Ласовска: Во ек на 16 дена активизам против родовото насилство, високи функционери од власта тепаат жени!

Згрозени сме и загрижени од веста објавена во медиумите дека пратеник од СДСМ во текот на вчерашниот ден си ја претепал сопругата. Во ек на 16 дена активизам против родовото насилство, функционери високи од власта тепаат жени, ова денеска преку изјава за медиумите го истакна Благица Ласовска од ВМРО-ДПМНЕ.

-Власта која лажно промовира родова еднаквост на дело покажува неказнивост за семејно насилство и сексуално малтретирање на работно место. Пратеничкиот имунитет не смее да биде заштита за тепач на жени и семеен насилник. Ја повикуваме полицијата во најбрз можен рок да го расчисти овој случај и да поднесе соодветна кривична пријава. Тепањето на жени од страна на функционери на власта ја покажува неказнивоста која мислат дека ја имаат. Ист е и така примерот со сексуалното насилство во станицата во Гази Баба, за која уште нема информации до каде е постапката. Насилниците врз жени не смеат да останат неказнети. Доколку институциите не постапуваат и се обидуваат да ги спасат функционерите на СДСМ, тие ќе се соочат со кривична одговорност по промената на власта на 12-ти април, вели Ласовска.

Таа додава дека дополнително ги повикуваме и колешките пратенички на СДСМ да го осудат ова насилство и да побараат одговорност од пратеникот.

Коронавирус