недела, 31. мај 2020. Вести денес: 85
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Ласовска со јавна осуда за говорот на омраза и навреди на жените

Ласовска со јавна осуда за говорот на омраза и навреди на жените

Претседателката на Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска, преку својот Фејсбук профил испрати осуда за било каков говор на омраза и навреди кон жените.

„Осудувам секаков говор на омраза и не поддржувам сексизам, шовинизам и родово несензибилизирани изјави, во било која форма со која се навредуваат жените, нивните права и слободи, било тоа кога се прави од највисоките носители на власта или поединци од опозицијата. Останувам на првата линија на одбрана на женските права, борбата за почит на жената и нејзината слобода“, напиша таа.

Коронавирус