среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 164
Во живо

Мини митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Злетово

home Вести

Лашкоска: Власта не само што постојано ги лаже вработените од Еурокомпозит, туку и со полиција им го скратува правото на протест

Лашкоска: Власта не само што постојано ги лаже вработените од Еурокомпозит, туку и со полиција им го скратува правото на протест

Вработените во Еурокомпозит по којзнае кој пат се излажани од оваа власт. Минатата недела протестираа пред Владата на Република Македонија, но за жал никој не ги прими, а пред општината кога протестираа некој ги примил и им дал ветување, но повторно лага, а вчера со полиција беа спречени да протестираат, изјави пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Ане Лашкоска на денешната собраниска седница посветена за пратенички прашања.

Таа а потенцираше дека проблемот со Еурокомпозит е премногу голем, за така несериозно да се постапува од страна на власта која секоја недела ги лаже дека ќе го реши проблемот, а кога ќе помине таа недела повторно им вели дека наредната ќе се реши и така до недоглед.

Лашкоска го прочита и писмото од работниците на Еурокомпозит упатено за денешната седница во кое работниците прашуваат кога ќе им се исполнат ветувањата за исплата на придонесите за пензиско и здравствено осигурување, заостанатите 15 плати, како и кога ќе се исплатат придонесите на вработените кои заминаа како технолошки вишок.

Во писмото исто така работниците посочуваат до премиерот Заев и Вице премиерот Анѓушев повеќе да не споменуваат изрази како продажба и иден инвеститор затоа што тоа не само што не се остварува туку и доста им е од таквите лаги.

Локални избори 2021