среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 78
Во живо

„Промените на дело“: Мицкоски во општина Петровец

АКТУЕЛНО

Огромен број човечки жртви во земјотресот, Турција поместена за три метри

home Вести

Лашкоска: Градоначалникот на Кривогаштани ги остава жителите без основни услови за живот и покрај тоа што веќе две години има готови проекти 

Лашкоска: Градоначалникот на Кривогаштани ги остава жителите без основни услови за живот и покрај тоа што веќе две години има готови проекти 

Повеќе од две години има готови проекти за канализација во населените места во Кривогаштани, министерот за транспорт и врски повикуваше да се аплицира, но градоначалникот си ги чува проектите и никој не знае зошто, изјави пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Ане Лашкоска на собраниската комисија за финансирање и буџет.

Лашкоска посочи дека за овие амандмани за изградба на канализација во населените места Врбјани, Бела Црква, Воѓани и Крушеани во Општина Кривогаштани веќе има готови проекти и истите се со цел граѓаните на оваа општина да добијат основни или барем минимални услови за живот и додава дека градоначалникот наместо да ги чува во фиока треба да аплицира со тие проекти.

– Видовме дека во изминатата година се смени локалната власт проектите кои што беа готови од ВМРО-ДПМНЕ , актуелните градоначалници на СДСМ или не ги аплицираат или чекаат долго за да ги аплицираат како нивни готови проекти, потенцираше Лашкоска.