среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 177
home Вести

Лашкоска до СДСМ: Државата е уназадена за десет години со мерките кои што ги воведувате, а ги нема ни во ЕУ

Лашкоска до СДСМ: Државата е уназадена за десет години со мерките кои што ги воведувате, а ги нема ни во ЕУ

Пратеничката Ане Лашкоска од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, денес на седницата на Собрание на Република Македонија посочи дека со погрешните политики кои власта ги води, Македонија се повеќе се уназадува и вака не се оди во ЕУ.

-Кај вас не слушнавме ништо конкретно, не слушнавме некој конкретен проект освен нормално оној неизбежниот за укинувањето на радиодифузната такса. Не постои пратеник од СДСМ кој што не го спомнува. Најверојатно заради тоа што и единствениот проект кој што го реализиравте и со кој што го „донесовте“ животот во Македонија, појасни Лашкоска.

Лашкоска запраша за какви реформи пратениците на СДСМ говорат кога на секое поле има колапс и ја уназадија државата.

-Државата е уназадена за десет години. За 10-15 години не вративте наназад. Воведувате популистички мерки кои што во ниту една држава во ЕУ не се применуваат, не постојат. Ќе не внесувате во ЕУ, со овие мерки, со овие политики кои што ги воведувате, во ЕУ вака не се оди, нагласи Лашкоска.

Најнови вести

Локални избори 2021