четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 96
home Вести

„Лајм“: Миликие Халими му се заблагодари на Заев за албанскиот јазик: Речено, сторено!

„Лајм“: Миликие Халими му се заблагодари на Заев за албанскиот јазик: Речено, сторено!

Градоначалничката на општина Арачиново, Миликие Халими, му се заблагодари на премиерот Зоран Заев за Законот за употреба на јазиците.

“Албанскиот јазик стана официјален јазик во Македонија. Кажано, сторено! Благодарност до Премиерот, #Зоран Заев, што ги реализира ветувањата за еднакво општество“, напиша Халими својот Фејсбук профил, во нејзината прва реакција по изгласувањето на законот во Собраниете.

Најнови вести

Коронавирус