вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 136
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

Кузмановска до Костадинов: Една милијарда евра ја задолживте државата , нема еден капитален проект

Кузмановска до Костадинов: Една милијарда евра ја задолживте државата , нема еден капитален проект

Во денешната емисија „Топ тема“ на телевизија Телма гостуваше пратеничката од редовите на ВМРО ДПМНЕ Лилјана Кузмановска.

Таа кажа дека владата ја задолжила државата за една милијарда евра од кога е на власт додека капиталните проекти изостануваат.

Пратеничката Кузмановска додаде дека владата на чело со СДСМ не успеала ни да ги заврши проектите кои биле почнати од ВМРО ДПМНЕ а за нови воопшто не станува збор.

Кузмановска истакна дека исто така најголемиот буџет кој што го предложи владата за 2020 година воопшто не е развоен затоа што во ставката капитални инвестиции владата има издвоено значително малку пари.

Таа кажа дека ваквиот буџет каков што е скроен е популистички и средствата се трошат на плати а не на круцијални и стратешки проекти што ќе има негативни последници врз македонската економија.