понеделник, 23. ноември 2020. Вести денес: 119
home Вести

Курир дознава: Коалициски договор за директор од ДУИ е причината за оставката на Д-р Камнар

Курир дознава: Коалициски договор за директор од ДУИ е причината за оставката на Д-р Камнар

Курир дознава дека причината за оставка на првиот човек кој раководеше со клиниката за ортопедија Доц. Д-р Виктор Камнар е поради коалицискиот договор помеѓу СДСМ и ДУИ.

Имено како што дознава Курир коалицискиот договор за директор од ДУИ е причината за денешната оставка на Камнар, а не поради лични причини.

На негово место доаѓа Д-р Далип Јахја.

Со коалицискиот договор и пазар на власта уште еднаш се докажа дека наместо најдобрите стручњаци во Македонија да раководат со клиниките, се ставаат директори по ранг на коалициски договор помеѓу СДСМ и ДУИ.

Инаку Камнар раководеше со оваа установа повеќе од три години и за тоа време успеа на операционите сали да им даде нов лик, односно, по повеќе децении беше реновиран хирурршкиот блок на ортопедија.

Коронавирус