вторник, 17. мај 2022. Вести денес: 134
home Вести

Куќи се поплавуваат, Заев си вози мотори низ Берово (ФОТО)

Куќи се поплавуваат, Заев си вози мотори низ Берово (ФОТО)

По поројниот дожд кој синоќа ја зафати цела Македонија, голем број на граѓани останаа без домови.

Во поплавите беа уништени нивните куќи, а тие во страв останаа да се снаоѓаат сами, каде ќе преспијат и што можат да спасат од уништените домови.

Со големи количини на вода се зафатени 50 куќи во Кичево, излеани реки влегоа во домовите во неколку градови, поплавена е улица во Волково, неколку села во Македонски Брод се отсечени,врнежи направија штета во Демир Хисар, а големи поплави им предизвикаа проблем и на граѓаните во Охрид и Тетово.

Но, овие луѓе се оставени сами на себе. Премиерот Зоран Заев ниту ги посети, ниту се интересира за нивните проблеми. Тој денес одлучи времето да го помине на забавен начин.

Имено, Заев денес е во Берово каде си вози мотори со пријатели и сопартијци.

Коронавирус