четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 158
home Вести

Кукан: Спорот за името може да се реши до јуни

Кукан: Спорот за името може да се реши до јуни

Решавањето на спорот за името на Македонија може да се постигне пред одржувањето на седница на Европскиот совет во јуни, кога лидерите ќе ја разгледуваат препораката за почеток на преговори за членство во Унијата со Скопје.

Ова во специјално интервју за „Хоризонт“ го истакнува европратеникот и известител во сенка за Македонија, Едуард Кукан, кој е и еден од покренувачите на „Жан Моне“ процесот.

МИА

Најнови вести

Коронавирус