среда, 31. мај 2023. Вести денес: 99
Во живо

Трибина на тема „Политики за развој енергетскиот сектор“

home Вести

Кризниот штаб прифати зголемување на бројот на деца во градинките, се чека одлука на Влада

Кризниот штаб прифати зголемување на бројот на деца во градинките, се чека одлука на Влада
илустрација

Главниот координативен кризен штаб на Влдата го поддржа предлогот на Комисијата за заразни болести за намалувањето на рестриктивните мерки.

Една од мерките се однесува и на наменскиот протокол за згрижени деца во детските градинки.

Согласно новите препораки се дозволува зголемување на бројот на деца од 15 на 20 во една група.

Целата листа на нови мерки кои се предлагаат може да ја прочитате ТУКА.

За мерките да стапат на сила потребно е да бидат донесени на владина седница која е закажана за утре.