четврток, 5. октомври 2023. Вести денес: 0
home Вести

КОВИД СТАТИСТИКА: Битката со коронавирусот ја загубија уште 13 лица, а регистрирани се нови 155 случаи

КОВИД СТАТИСТИКА: Битката со коронавирусот ја загубија уште 13 лица, а регистрирани се нови 155 случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 1.179 тестирања, а регистрирани се 155 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 113, Кавадарци – 8, Куманово и Битола – по 6, Прилеп и Кочани – по 4, Ресен – 3, Охрид, Гевгелија и Неготино – по 2, Струга, Крива Паланка, Берово, Делчево и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани сe 387 оздравени пациенти од: Скопје – 161, Битола – 32, Прилеп – 30, Кавадарци – 29, Кочани – 20, Куманово – 17, Тетово и Велес – по 14, Штип и Крива Паланка – по 12, Кратово – 6, Пробиштип и Демир Хисар – по 5, Охрид, Неготино и Делчево – по 4, Гостивар, Ресен и Македонска Каменица – по 3, Свети Николе и Берово – по 2, Струга, Гевгелија, Богданци, Пехчево и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 13 починати лица: 4 починати лица од Велес (84г, 83г, 72г, и 69г), по 3 починати лица од Скопје (68г, 63г и 50г), по 2 починати лица од Куманово (67г и 64г) и по едно починато лице од Прилеп (50г), Битола (68г), Штип (69г) и Крива Паланка (82). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.

Направени се 1.179 тестови преку: ИЈЗ-49, ЦЈЗ Скопје-29, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-48, Авицена-48, Биотек-77, Систина-65, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0, Никоб лаб-176, ВФВ Медикал-15, Ели Медика-16, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб – 0, Жан Митрев Струмица – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 656.

Досега во земјата се направени вкупно 1.450.215 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 212.375, бројот на оздравени пациенти е 196.636, на починати е 7.449, а бројот на активни случаи изнесува 8.290.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 92822, Активни 3857
Куманово 12761, Активни 281
Тетово 11268, Активни 156
Прилеп 10007, Активни 392
Битола 8364, Активни 666
Гостивар 8055, Активни 36
Велес 7197, Активни 355
Кавадарци 6783, Активни 284
Штип 6508, Активни 210
Охрид 6355, Активни 267
Струмица 6031, Активни 146
Кичево 4207, Активни 97
Струга 3888, Активни 61
Кочани 3916, Активни 223
Гевгелија 2745, Активни 164
Неготино 2533, Активни 89
Свети Николе 2085, Активни 70
Крива Паланка 1839, Активни 143
Радовиш 1694, Активни 75
Ресен 1689, Активни 88
Дебар 1454, Активни 1
Берово 1373, Активни 83
Делчево 1328, Активни 120
Виница 1137, Активни 42
Пробиштип 1102, Активни 45
Валандово 898, Активни 36
Кратово 745, Активни 71
Богданци 629, Активни 37
Демир Хисар 586, Активни 85
Крушево 574, Активни 23
Македонски Брод 485, Активни 6
Демир Капија 421, Активни 9
Македонска Каменица 395, Активни 57
Пехчево 342, Активни 12
Дојран 159, Активни 3, информираат од МЗ.

Најнови вести