понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 192
home Вести

Ковид-19: Скопје и натаму најголемо жариште Македонија – Следуваат Тетово, Прилеп, Битола…

Ковид-19: Скопје и натаму најголемо жариште Македонија – Следуваат Тетово, Прилеп, Битола…

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 73025, бројката на оздравени пациенти е 48726, на починати е 2096, а бројот на активни случаи изнесува 22203.

Од вчера се евидентитра еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 31554, активни 11425
• Куманово 4231, активни 661
• Дебар 547, активни 153
• Штип 3045, активни 485
• Прилеп 3643, активни 964
• Тетово 4367, активни 998
• Струга 1763, активни 458
• Велес 2418, активни 692
• Битола 2630, активни 911
• Охрид 2016, активни 620
• Кавадарци 1659, активни 626
• Гостивар 3054, активни 845
• Гевгелија 926, активни 282 (66 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 156 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1994, активни 579
• Крива Паланка 519, активни 125
• Радовиш 512, активни 132
• Крушево 152, активни 74
• Кочани 1416, активни 261
• Пробиштип 402, активни 66
• Демир Хисар 218, активни 55
• Македонски Брод 196, активни 37
• Пехчево 119, активни 23
• Берово 441, активни 95
• Валандово 253, активни 60
• Виница 417, активни 125
• Делчево 598, активни 287 (169 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 172, активни 27
• Свети Николе 968, активни 205
• Кичево 1437, активни 381
• Ресен 556, активни 187
• Неготино 802, активни 364 (122 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија), информираа денеска од МЗ.

Најнови вести

Локални избори 2021