вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 45
home Вести

Ковачки апелира до ОЈО и МВР да реагираат на сквенравење на споменици

Ковачки апелира до ОЈО и МВР да реагираат на сквенравење на споменици

Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук апелира до ОЈО и МВР да реагираат на сквенравење на споменици.

-Член 319 од Кривичниот законик за “сквенравење на споменици” и “излагање на подбив на националните, етничките и верските симболи” предвидува казна од 1 – 10 години затвор.
Апел до ОЈО и МВР, треба веднаш да реагирате. Ако вие не се грижите за почитување на законите, зошто тогаш очекувате граѓаните да ги почитуваат?
Или како и по обичај, ќе си одмолчите?
#ЗаработетеСиЈаПлатата
#ВладеењеНаПраво
#ПравнаДржава, стои во неговиот пост на Фејсбук.

Член 319 од Кривичниот законик за “сквенравење на споменици” и “излагање на подбив на националните, етничките и верските…

Posted by Драган Ковачки on Понеделник, 21 декември 2020

Коронавирус