петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Вести

Ковачевски, Вучиќ и Рама на вонреден состанок: Утре финална одлука за нивното учество на ЕУ-Западен Балкан самитот во Брисел

Ковачевски, Вучиќ и Рама на вонреден состанок: Утре финална одлука за нивното учество на ЕУ-Западен Балкан самитот во Брисел

Премиерот Димитар Ковачевски информира дека денеска се одржал вонреден состанок на Отворен Балкан, а во пресрет на самитот ЕУ-Западен Балкан.

-Заедно со моите колеги Александар Вучиќ и Еди Рама разговаравме за националните позиции на секоја од земјите, регионалните перспективи како и за динамиката на евроинтеграцискиот процес. Се согласивме дека по дополнителни интерни консултации, утре претпладне ќе ја донесеме финалната одлука за нашето учество на ЕУ-Западен Балкан самитот во Брисел. Разговараме и за повеќе теми кои се важни за регионот и покренавме иницијатива за Агенција за привлекување инвестиции на Отворен Балкан, која ќе овозможи дополнителен економски развој за регионот, информира Ковачевски.

Тема беше и претстојниот саем за храна вино и туризам кој треба да се одржи во Белград, како и повеќе други теми кои произлегоа од последниот Самит на Отворен Балкан кој се одржа во Охрид.

Коронавирус