вторник, 10. мај 2022. Вести денес: 114
home Вести

Ковачевски го пречека Петков со половина македонска химна – го немаше делот за Делчев, Груев, Сандански (ВИДЕО)

Ковачевски го пречека Петков со половина македонска химна – го немаше делот за Делчев, Груев, Сандански (ВИДЕО)

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска е во официјална посета на Република Македонија.

На премиерот на Бугарија Кирил Петков му беше приреден свечен пречек пред владата на Република Македонија. Тој беше дочекан од неговиот домаќин Димитар Ковачевски.

Но, кога дојде редот за изведување на македонската химна, воениот оркестар го изведе само првиот дел но не и делот што е проблематичен за Бугарија каде се споменува Гоце Делчев, Даме Груев, Сандански и Крушевската република.

Во продолжение од петтата минута слушнете го делот со химната:

Коронавирус