петок, 30. септември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Ковачев: Проблемот не е во техничката влада како што вели Заев, туку во Скопје

Ковачев: Проблемот не е во техничката влада како што вели Заев, туку во Скопје

Европската интеграција на Македонија е важна и за Бугарија и за регионот, но и за ЕУ како целина, но проблемот е што Скопје не го спроведува Договорот. Проблемот не во техничката бугарска влада, како што верува премиерот Зоран Заев, вели бугарскиот евро-пратеник Андреј Ковачев за БГНЕС.

Според него, од 2017 година, властите во Скопје не превзеле ништо за спроведување на договорот. Тој додава и дека заедничката комисија е блокирана и не работи, а говорот на омраза е засилен.

Оправдувањата со привремената влада се неиздржани. Исто како и очекувањата дека следната бугарска влада ќе ја прифати лагата. Фактите се свети, вели Ковачев.

Најнови вести

Коронавирус