среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 134
АКТУЕЛНО

Повторно над 2.000 заболени од коронавирус во земјава

home Вести

Ковачев: 100.000 луѓе од Македонија добиле бугарско државјанство – не може да се зборува бугарски до пладне, а македонски попладне

Ковачев: 100.000 луѓе од Македонија добиле бугарско државјанство – не може да се зборува бугарски до пладне, а македонски попладне

Станува сè појасно зошто е таков нашиот став кон Македонија – станува збор за надминување на омразата, една од основните вредности на ЕУ, рече европратеникот Андреј Ковачев за БТВ.

Според него, водачите на Македонија не покажуваат дека се дистанцирале од омразата и спротиставувањето уште од времето на тоталитаризмот.

-Комисијата мора да работи само врз основа на историски податоци. Тие веруваа дека Бугарија нема да предизвика никакви проблеми во однос на  Македонија. Грците на секој знак рекоа што треба да се напише, а ние сме најблиски и најбратски земји од обете страни на границата, и тие тоа го сметаа тоа за наша слабост. Не може да се зборува бугарски до пладне, а македонски попладне, рече тој.

Тој потсети дека над 100.000 луѓе од Македонија добиле бугарско државјанство.

„Ние не им го одземаме правото на самоопределување. Имаме проблем само со толкувањето на историјата“, коментира Андреј Ковачев.

Според него, Македонија не сака да ги исполни економските врски со Бугарија.

Најнови вести

Коронавирус