четврток, 2. декември 2021. Вести денес: 193
home Вести

Котлар: Заев да се извини што обвини дека крадеме историја

Котлар: Заев да се извини што обвини дека крадеме историја

Историчари бараат извинување од премиерот Зоран Заев кој изјави дека Македонија краде историја.

Професорката Наташа Котлар, во изјава за Алфа, вели дека ова е директен удар врз македонската наука.

-Како Македонка барам јавно извинување од претставниците на извршната власт, да се извинат за она што е како формулација крадење на туѓа историја. Ние Македонците и македонскиот народ сме се вградиле во сите вертикали на историското постоење и акти и како тоа бараме и јавно извинување  и почитување на нашата историја, порачува таа.

Целиот прилог на АЛФА погледнете го во продолжение.

Коронавирус