среда, 5. август 2020. Вести денес: 171
home Вести

Котевски останува директор на затворот во Шутка

Котевски останува директор на затворот во Шутка

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски на денешната прес конференција, истакна дека за оставката на директорот на истражниот затвор „Скопје“, ќе се дебатира по претседателските избори.

-Оставката на директорот на истражниот затвор „Скопје“, Ѓоко Котевски е нотирата до Владата, но според сите законски прописи, истата ќе биде разгледувана по претседателските избори. Управата за санкции го процесира тој извештај. Оставката е чин на морална одговорност и не гледам проблем дека е сега поднесена- истакна Бошњаковски.

Од владината прес служба, во денешното соопштение до јавноста, информираат дека Владата на 123-тата седница го констатираше поднесувањето на оставката од страна на директорот на Истражниот затвор во Шуто Оризари Ѓоко Котевски. Со оглед на тоа што оставката е поднесена во период откако се објавени претседателските избори, истата ќе се разгледува после завршување на изборите, штом заврши забраната за разрешување и именување согласно Изборниот законик.

Коронавирус