среда, 27. јануари 2021. Вести денес: 0
home Вести

Костовски: Одговорно тврдам дека случајот со Еуростандард Банка е органиран криминал и нема да запрам додека не се докаже кој стои зад ова

Костовски: Одговорно тврдам дека случајот со Еуростандард Банка е органиран криминал и нема да запрам додека не се докаже кој стои зад ова

Трифун Костовски во своето гостување во емисијата 24 Анализа зборуваше за пропаѓањето на Еуростандарр Банка каде рече дека ова со Еуростандард Банка е органириан криминал и тој нема да запре додека не се докаже кој стои зад ова.

Нас ни е забрането да добиваме било какво објаснување или документација од Народна Банка како математички е дојдено до таква ситуација на банката да отиде право во стечај без претхо дно да се користат други мерки. Нека се одземе лиценца на генерален директор, на член на надзорен одбор, нека казни. Од 55 адектавтност да не донесе до по нивни математики 2%. Јас одговорно тврдо дека ова е организиран криминал и отворено тврдам дека нема да запрам додека не се докаже кој стои зад ова, рече Костовски во своето гостување.

Тој во своето гостување рече дека тие биле изиграни од страна на Народна Банка.
Со новиот управен одбор кој беше со амин на Народна банка и даде логистички дека ќе не поддржи, тука не изигра народна Банка, ги изигра и тие луќе кои дојдоа како нови генрални директори бидејчи дека пред нив е кариера. Чекаа момент при некоснституирано СОбрание, неконституирана Влада тукушто завршени предвремени парламенатрби избори да ја однесат банката во стечај, додаде тој.

Најнови вести

Коронавирус