сабота, 19. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

Коронавирусот зеде уште 7 жртви од Македонија – ова е најновиот извештај за состојбата со заразените

Коронавирусот зеде уште 7 жртви од Македонија – ова е најновиот извештај за состојбата со заразените

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 1.733 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 90, Кавадарци – 15,  Тетово – 11,  Куманово – 7, Охрид – 6,  Кратово – 6, Дебар – 5, Гостивар – 4, Прилеп – 4, Струмица – 4, Ресен – 4, Велес – 3, Струга – 3, Битола – 2, Гевгелија – 2, Виница – 2, Штип – 1, Берово – 1, Кичево – 1, Неготино – 1, Делчево – 1,  Крушево – 1, Свети Николе – 1.

Регистрирани се 365 оздравени пациенти од:

Скопје – 288, Велес – 10, Прилеп – 7, Куманово – 7, Гостивар – 7, Штип – 7, Кочани – 4, Гевгелија – 3, Крива Паланка – 3, Виница – 3, Кратово – 3, Кичево – 3, Тетово – 2, Дебар – 2, Берово – 2, Богданци – 2, Пехчево – 2, Охрид – 1, Битола – 1, Кавадарци – 1, Ресен – 1, Радовиш – 1, Пробиштип – 1, Крушево – 1, Демир Хисар – 1, Македонски Брод – 1, Неготино – 1.

Починати се 7 лица, 2 пациенти од Скопје (85 и 43г), и по еден од Охрид (83г), Штип (79г), Тетово (67г), Берово (80г) и Велес (74г).

Сите 7 пациенти се починати во болнички услови.

Направените 1.733 теста се преку: ИЈЗ-397, ЦЈЗ Скопје-68, Авицена-204, Биотек-159, Жан Митрев (Филип Втори)-99, Систина-182, лабораторија Лаор–283, МАНУ-64, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-66, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби -2, ГАК-0, Синлаб-13, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 196, УК Пулмологија со алергологија–0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 456.341 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 92.693, бројката на оздравени пациенти е 81.681, на починати е 2.855, а бројот на активни случаи изнесува 8.157. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 40.414, активни 4.249
 • Куманово 5.200, активни 365
 • Тетово 5.114, активни 323
 • Прилеп 4.561, активни 162
 • Гостивар 3.624, активни 203
 • Штип 3.502, активни 121
 • Битола 3.231, активни 171
 • Велес 3.100, активни 261
 • Охрид 2.820, активни 371
 • Кавадарци 2.604, активни 341
 • Струмица 2.535, активни 262
 • Струга 2.214, активни 159
 • Кочани 1.722, активни 70
 • Кичево 1.719, активни 127
 • Свети Николе 1.080, активни 35
 • Гевгелија 995, активни 102
 • Неготино 966, активни 85
 • Дебар 766, активни 93
 • Ресен 742, активни 99
 • Крива Паланка 724, активни 42
 • Радовиш 707, активни 51
 • Делчево 619, активни 178
 • Берово 594, активни 41
 • Пробиштип 507, активни 37
 • Виница 491, активни 31
 • Валандово 325, активни 11
 • Македонски Брод 246, активни 12
 • Демир Хисар 244, активни 6
 • Кратово 230, активни 25
 • Богданци 225, активни 25
 • Крушево 208, активни 26
 • Демир Капија 207, активни 39
 • Македонска Каменица 190, активни 17
 • Пехчево 183, активни 11
 • Дојран 84, активни 6

ЕУРО 2020

Македонија