вторник, 28. март 2023. Вести денес: 118
home Вести

Коронавирусот зеде уште 26 лица- ова се најновите податоци

Коронавирусот зеде уште 26 лица- ова се најновите податоци

Во последните 24 часа се направени 2.660 тестирања, а регистрирани се 324 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 110, Куманово – 44, Охрид – 18, Струмица – 17, Прилеп и Тетово– 13, Штип – 11, Битола, Велес и Кичево – по 10, Свети Николе – 9, Кочани и Виница – по 8, Радовиш –6, Гостивар и Дебар – по 4, Кавадарци, Гевгелија, Ресен, Крива Паланка, Кратово и Македонска Каменица – по 3, Струга, Неготино, Берово и Делчево – по 2, Пробиштип, Валандово и Демир Хисар – по 1, информира Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје.

Регистрирани се 1.178 оздравени пациенти од:
Скопје – 575, Куманово – 76, Прилеп и Кавадарци – по 54, Битола – 53, Велес – 43, Тетово – 40, Штип – 36, Крушево – 27, Гостивар – 26, Гевгелија и Неготино – по 18, Кочани – 17, Кичево – 14, Струмица – 13, Охрид – 12, Виница и Ресен – по 11, Демир Хисар – 10, Берово и Македонски Брод – 9, Струга – 8, Свети Николе и Делчево – по 7, Радовиш, Крива Паланка и Демир Капија – по 5, Дебар и Богданци – по 4, Пехчево – 3, Кратово, Македонска Каменица, Пробиштип и Дојран – 1.

Пријавени се вкупно 26 починати лица: 8 од Скопје (52г,59г,63г,66г,71г,77г,80г и 83г), по 2 починати лица од Куманово (77г и 86г), Прилеп (73г и 83г) и Гостивар (62г и 69г) и по 1 починато лице од Велес (78г), Кавадарци (75г), Охрид (73г), Штип (67г), Струмица (65г), Кочани (68г), Кичево (71г), Ресен (77г), Радовиш (65г), Берово (75г), Делчево (57г) и Валандово (72г). Од пријавените, 24 се починати во болнички, а 2 лица во домашни услови.

Направени се 2.660 тестови преку: ИЈЗ-373, ЦЈЗ Скопје-59, ЦЈЗ Битола-57, ЦЈЗ Прилеп-20, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-7, лабораторија болница Козле-6, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-15, Институт за микробиологија–75, МАНУ-105, Жан Митрев (Филип Втори)-117, Авицена-232, Биотек-525, Систина-142, лабораторија Лаор-138, Синлаб-31, Ремедика-38, Плодност–27, Генеа–2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 689.

Досега во земјата се направени вкупно 731.997 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 153.461, бројката на оздравени пациенти е 136.545, на починати е 5.042, а бројот на активни случаи изнесува 11.874.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 67724, активни 5445
Куманово 8651, активни 935
Прилеп 8221, активни 485
Тетово 7149, активни 480
Битола 6195, активни 748
Велес 5433, активни 413
Гостивар 5139, активни 306
Кавадарци 5132, активни 261
Охрид 4950, активни 454
Штип 4921, активни 262
Струмица 4055, активни 246
Струга 2951, активни 147
Кочани 2749, активни 166
Кичево 2497, активни 250
Гевгелија 2182, активни 181
Неготино 2169, активни 158
Свети Николе 1508, активни 105
Ресен 1219, активни 184
Крива Паланка 1213, активни 46
Радовиш 1103, активни 84
Берово 1020, активни 22
Делчево 958, активни 72
Дебар 935, активни 25
Виница 838, активни 112
Пробиштип 776, активни 21
Валандово 662, активни 20
Богданци 492, активни 48
Крушево 486, активни 73
Демир Капија 394, активни 14
Демир Хисар 391, активни 59
Кратово 359, активни 9
Македонски Брод 356, активни 9
Пехчево 264, активни 14
Македонска Каменица 237, активни 16
Дојран 132, активни 4.

loading...