четврток, 8. јуни 2023. Вести денес: 7
home Вести

Коронавирусот зеде уште 25 жртви од Македонија, 234 новозаразени лица

Коронавирусот зеде уште 25 жртви од Македонија, 234 новозаразени лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 2.907 тестирања, а регистрирани се 234 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 83, Куманово – 27, Битола – 16, Тетово – 14, Струмица – 13, Штип и Виница – по 9, Кичево – 7, Прилеп и Велес – по 6, Гостивар, Струга и Кочани – по 5, Охрид – 4, Радовиш, Крушево и Демир Хисар – по 3, Пробиштип, Богданци и Демир Капија – по 2, Кавадарци, Гевгелија, Неготино, Свети Николе, Крива Паланка, Берово, Делчево, Валандово, Кратово и Пехчево – по 1.

Регистрирани се 786 оздравени пациенти од:

Скопје – 348, Куманово – 61, Тетово – 47, Прилеп – 43, Битола – 38, Кавадарци – 37, Велес – 32, Неготино – 25, Гостивар – 20, Штип – 18, Струмица и Кичево – по 17, Гевгелија – 16, Охрид – 13, Кочани и Ресен – по 9, Богданци – 5, Виница – 4, Струга, Радовиш, Крушево, Свети Николе и Делчево – по 3, Демир Хисар, Пробиштип, Валандово и Македонски Брод – по 2, Демир Капија, Крива Паланка, Кратово и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се вкупно 25 починати лица: 10 од Скопје (46г,60г,64г,65г,67г, 67г, 70г,71г, 74г и 75г), по 2 лица од Тетово (70г и 72г), Штип (69г и 70г) и Гостивар (67г и 79г) и по 1 починато лице од Куманово (64г), Прилеп (63г), Охрид (80г), Виница (27г), Струмица (78г), Кочани (56г), Кичево (62г), Струга (78г) и Свети Николе (57г). Од пријавените, 4 лица се починати во домашни услови, а останатите 21 во болнички услови.

Направени се 2.907 тестови преку: ИЈЗ-293, ЦЈЗ Скопје-66, ЦЈЗ Битола-64, ЦЈЗ Прилеп-26, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-7, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-12, Институт за микробиологија–76, МАНУ-85, Жан Митрев (Филип Втори)-141, Авицена-282, Биотек-885, Систина-193, лабораторија Лаор-160, Синлаб-27, Ремедика-55, Плодност–59, Генеа–8, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 468.

Досега во земјата се направени вкупно 734.904 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 153.694, бројката на оздравени пациенти е 137.331, на починати е 5.067, а бројот на активни случаи изнесува 11.296.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 67806, активни 5169

Куманово 8678, активни 900

Прилеп 8227, активни 447

Тетово 7163, активни 445

Битола 6211, активни 726

Велес 5439, активни 387

Гостивар 5144, активни 289

Кавадарци 5133, активни 225

Охрид 4954, активни 444

Штип 4930, активни 251

Струмица 4068, активни 241

Струга 2956, активни 148

Кочани 2754, активни 161

Кичево 2504, активни 239

Гевгелија 2183, активни 166

Неготино 2170, активни 134

Свети Николе 1509, активни 102

Ресен 1219, активни 175

Крива Паланка 1214, активни 46

Радовиш 1106, активни 84

Берово 1021, активни 23

Делчево 959, активни 70

Дебар 935, активни 25

Виница 847, активни 116

Пробиштип 778, активни 21

Валандово 663, активни 19

Богданци 494, активни 45

Крушево 489, активни 73

Демир Капија 396, активни 15

Демир Хисар 394, активни 60

Кратово 360, активни 9

Македонски Брод 356, активни 7

Пехчево 265, активни 15

Македонска Каменица 237, активни 15

Дојран 132, активни 4

Најнови вести