четврток, 5. октомври 2023. Вести денес: 0
home Вести

Коронавирусот зеде 7.449 жртви од Македонија: Дознајте колку позитивни случаи има денес во вашиот град

Коронавирусот зеде 7.449 жртви од Македонија: Дознајте колку позитивни случаи има денес во вашиот град

Досега во Македонија се направени вкупно 1.450.215 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 212.375, бројот на оздравени пациенти е 196.636, на починати е 7.449, а бројот на активни случаи изнесува 8.290.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови:

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 92822, Активни 3857

Куманово 12761, Активни 281

Тетово 11268, Активни 156

Прилеп 10007, Активни 392

Битола 8364, Активни 666

Гостивар 8055, Активни 36

Велес 7197, Активни 355

Кавадарци 6783, Активни 284

Штип 6508, Активни 210

Охрид 6355, Активни 267

Струмица 6031, Активни 146

Кичево 4207, Активни 97

Струга 3888, Активни 61

Кочани 3916, Активни 223

Гевгелија 2745, Активни 164

Неготино 2533, Активни 89

Свети Николе 2085, Активни 70

Крива Паланка 1839, Активни 143

Радовиш 1694, Активни 75

Ресен 1689, Активни 88

Дебар 1454, Активни 1

Берово 1373, Активни 83

Делчево 1328, Активни 120

Виница 1137, Активни 42

Пробиштип 1102, Активни 45

Валандово 898, Активни 36

Кратово 745, Активни 71

Богданци 629, Активни 37

Демир Хисар 586, Активни 85

Крушево 574, Активни 23

Македонски Брод 485, Активни 6

Демир Капија 421, Активни 9

Македонска Каменица 395, Активни 57

Пехчево 342, Активни 12

Дојран 159, Активни 3

 

Најнови вести