петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 131
home Вести

Коронавирусот зеде 5.486 жртви од Македонија, се заразиле вкупно 155.716 лица

Коронавирусот зеде 5.486 жртви од Македонија, се заразиле вкупно 155.716 лица

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 155.716, бројката на оздравени пациенти е 150.100, на починати е 5.486, а бројот на активни случаи изнесува 130.

Според епидемиолошки анализи до вчера, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68682, Активни 54
Куманово 8882, Активни 10
Прилеп 8327, Активни 5
Тетово 7253, Активни 14
Битола 6309, Активни 5
Велес 5474, Активни 2
Гостивар 5182, Активни 1
Кавадарци 5155, Активни 2
Охрид 5019, Активни 9
Штип 4960, Активни 0
Струмица 4120, Активни 6
Струга 2981, Активни 0
Кочани 2792, Активни 0
Кичево 2600, Активни 14
Гевгелија 2195, Активни 0
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1524, Активни 0
Ресен 1234, Активни 0
Крива Паланка 1227, Активни 2
Радовиш 1161, Активни 0
Берово 1032, Активни 3
Делчево 973, Активни 0
Дебар 942, Активни 1
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 667, Активни 0
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 1
Македонски Брод 359, Активни 0
Пехчево 269, Активни 1
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0