сабота, 21. мај 2022. Вести денес: 82
home Вести

Коронавирусот се шири во 26 македонски градови, еве по колку заразени има во секој од нив

Коронавирусот се шири во 26 македонски градови, еве по колку заразени има во секој од нив

Во изминатите 24 часа потврдени се 26 нови случаи на Ковид-19.

По градови: Скопје -11, Куманово -2, Тетово -3, Струга – 6, Битола -1, Гостивар -1, Виница- 1 и Неготино -1. Заболеното лице од подрачна единица Неготино е жител на Демир Капија. Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со ковид-19 во нашата земја изнесува 1326.

По завршување на епидемилошките анкети, од вчерашната евиденција едно лице од Гостивар е жител на Тетово, а едно лице од Кичево е жител на Скопје.

Согласно ова последната дистрибуција по градови е:

Скопје – 451, Куманово – 355, Дебар – 51, Штип-34, Прилеп –131, Тетово – 69, Струга – 61, Велес – 62, Битола –18, Охрид –15, Кавадарци – 5, Гостивар –14, Гевгелија – 4, Струмица – 2, Крива Паланка-5, Радовиш – 4, Крушево – 3, Кочани – 28, Пробиштип – 2, Кичево – 2, Неготино -4, Демир Хисар – 1, Македонски Брод -2, Пехчево- 1, Валандово -1, Виница – 1.

Коронавирус