среда, 28. октомври 2020. Вести денес: 143
home Вести

Коронавирус во Скопје: Само во овие две општини има трицифрен број на случаи

Коронавирус во Скопје: Само во овие две општини има трицифрен број на случаи

Министерството за здравство денеска информираше дека во изминатото деноноќие во Македонија регистрирани се вкупно 159 новозаболени со коронавирус.

Во главниот град се уште е највисока бројката на активни случаи на вирусот, односно 829.

По општини сликата изгледа вака.

Чаир – 114, Гази Баба – 100, Аеродром – 99, Карпош – 92, Центар – 81, Кисела Вода – 84, Ѓорче Петров – 63, Бутел – 61, Шуто Оризари – 36, Студеничани – 19, Сарај – 20, Арачиново – 15, Илинден – 12 ,Сопиште – 9, Чучер Сандево – 6, Петровец – 8, Зелениково – 4, Странец – 4, Нераспределен – 2.

Коронавирус