сабота, 25. септември 2021. Вести денес: 95
home Вести

Комисијата предлага отворање на границите со Србија, Црна Гора, Косово и Албанија без PCR тестирање

Комисијата предлага отворање на границите со Србија, Црна Гора, Косово и Албанија без PCR тестирање

Министерството за здравство ја информира јавноста дека утрово, Комисијата за заразни болести донесе предлог одлука за отворање на границите со Србија, Црна Гора, Косово и Албанија без PCR тестирање.

-Според анализите, во моментов нема индикација, односно нема висок број на импортирани случаи во земјава со ковид-19 од овие земји. Согласно тоа, нема ризик и безбедно е отворањето на границите. Во Европската Унија сите граници на движење се без PCR тестирање, информираат од Министерството.

Предлог одлуката ќе биде доставена до Владата на Република Македонија.

Коронавирус