четврток, 26. мај 2022. Вести денес: 60
home Вести

Колку заразени со коронавирус има во секој македонски град?

Колку заразени со коронавирус има во секој македонски град?

Досега во Македонија се направени вкупно 2.026.507 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.063, бројот на оздравени пациенти е 300.107, на починати е 9.284, а бројот на активни случаи изнесува 672.

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 145747 317

Куманово 16639 9

Битола 15426 146

Прилеп 14156 26

Тетово 13458 13

Кавадарци 10648 18

Велес 9766 8

Гостивар 9585 11

Охрид 8853 23

Струмица 8065 17

Штип 8029 13

Кичево 5627 9

Кочани 5077 3

Струга 4718 3

Гевгелија 4405 4

Неготино 3679 2

Ресен 2727 12

Свети Николе 2626 0

Радовиш 2529 1

Крива Паланка 2413 0

Делчево 1979 9

Дебар 1674 1

Берово 1662 12

Валандово 1488 3

Виница 1393 4

Пробиштип 1266 1

Богданци 1019 0

Кратово 966 2

Крушево 926 0

Демир Хисар 832 4

Македонски Брод 736 0

Демир Капија 593 0

Македонска Каменица 523 0

Пехчево 486 0

Дојран 347 1

 

 

Коронавирус