петок, 24. септември 2021. Вести денес: 107
home Вести

Колку лица заразени со коронавирус има во секој македонски град?

Колку лица заразени со коронавирус има во секој македонски град?

Досега во Македонија се направени вкупно 1.225.089 тестирање на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 183.705 бројката на оздравени пациенти е 164.383, на починати е 6.277, а бројот на активни случаи изнесува 13.045.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 79429, Активни 5791

Куманово 10756, Активни 889

Тетово 10650, Активни 1115

Прилеп 8821, Активни 273

Гостивар 7870, Активни 662

Битола 6866, Активни 254

Велес 5932, Активни 248

Охрид 5714, Активни 592

Кавадарци 5625, Активни 171

Струмица 5490, Активни 535

Штип 5457, Активни 222

Кичево 3796, Активни 468

Струга 3719, Активни 632

Кочани 3070, Активни 103

Гевгелија 2328, Активни 72

Неготино 2276, Активни 45

Свети Николе 1778, Активни 107

Ресен 1470, Активни 99

Дебар 1433, Активни 192

Радовиш 1421, Активни 106

Крива Паланка 1325, Активни 59

Берово 1178, Активни 48

Делчево 1095, Активни 66

Виница 990, Активни 45

Пробиштип 876, Активни 43

Валандово 768, Активни 31

Богданци 539, Активни 23

Крушево 518, Активни 16

Кратово 508, Активни 58

Македонски Брод 452, Активни 34

Демир Хисар 418, Активни 10

Демир Капија 406, Активни 5

Пехчево 307, Активни 10

Македонска Каменица 285, Активни 17

Дојран 139, Активни 4

 

Коронавирус