вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 1
home Вести

Која е земјата што Заев одбива да ја спомене по име на грчка телевизија?

Која е земјата што Заев одбива да ја спомене по име на грчка телевизија?

Откако претседателот на Владата Зоран Заев вчера беше искаран од грчкото Министерство за надворешни работи поради употребата на терминот „македонска армија“, тој во интервјуто за грчката телевизија ЕРТ воопшто не го спомена името „Македонија“, туку се обраќаше со „мојата земја“.

-Договорот веројатно сам по себе покажува дека не е лесен и заради тоа е вака отворената дебата. Но, се работи за две демократски земји, убаво е да има дебата. Дебатата на крајот ќе ја донесе вистината, а вистината е дека со договорот се убедуваме да градиме пријателство, да обезбедиме добра иднина, која што пред се ќе ја гарантира иднината на граѓаните на Грција и на мојата земја, рече Заев во интервјуто за грчката телевизија.

Инаку, грчкиот весник „Катимерини“ вчера ја пренесува реакцијата на грчкото МНР, упатена до Заев. Завчера се одржа свечена церемонија, на која Заев и вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска ги пречекаа 125-те нови професионални војници на Армијата.  На свеченоста Заев, истакна дека тие се иднината и безбедноста на Република Македонија.Тој посочи дека оваа генерација професионални војници треба да биде особено горда бидејќи е првата генерација војници кои ќе ѝ служат на својата земја како земја членка на НАТО-алијансата.

-Премиерот на БЈРМ, Зоран Заев, во изјава за време на свечениот прием на нови војници, зборуваше за „македонска армија“, која ќе биде членка на сојузот на НАТО. Грчкото Министерство за надворешни работи реагираше на неговата изјава истакнувајќи дека изјавата ја нагласува важноста да се имплементира Преспанскиот договор. Тоа е затоа што договорот експлицитно наведува дека агресивното определување на државата, нејзините официјални тела и други јавни ентитети ќе бидат во согласност со новото име на земјата, односно во овој случај, Северна Македонија, се вели во соопштението на грчкото МНР кое беше пренесено од „Катимерини“.

 

Коронавирус