вторник, 6. декември 2022. Вести денес: 167
home Вести

Коѕијас: Се преговара за идентитетот, јазикот и Уставот

Коѕијас: Се преговара за идентитетот, јазикот и Уставот

Грчката влада презеде одговорност да каже јавно дека сака промена на името и дека ова име ќе биде сложено за сите употреби со конкретна одредница и излеговме јавно и кажавме дека во ова име ќе биде вклучен и терминот „Македонија“. Ние си ја завршивме нашата работа. Уште чекаме од Скопје, конечно да излезе, јавно да каже во ова сложено име која ќе биде придавката пред именката и да го опишат тоа пред нивниот народ, вели Никос Коѕијас во интервју за „Еуроњуз“.

Тој додава дека она за што се согласија двајцата премиери важи за сите и открива дека освен за промена на името се преговаа за идентитетот, јазикот како и за промена на Уставот.

-Промената на уставното име на Македонија е важна можност за меѓународните договори кои ќе се склучат да се совпаднат со самиот Устав, бидејќи други сили можат да дојдат подоцна и да го обвинат тековното раководство со тоа што го прекршуваат, Уставот, правејќи меѓународен договор со нас, рече Коѕијас.

Qatar 2022