вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 149
home Вести

Коѕијас го известил Столтенберг за текот на преговорите

Коѕијас го известил Столтенберг за текот на преговорите

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во текот на вчерашната средба во Брисел го известил генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг за текот на преговорите за името, објави грчката новинска агенција АНА-МПА. Коѕијас во позитивен контекст му го споменал фактот што Северноатлантската Алијанса останала надвор од преговорите.

„Според дипломатски извори, господинот Коѕијас го извести господинот Столтенберг за текот на преговорите за името со ПЈРМ и рече дека го цени фактот што алијансата не се вмеша“, пишува грчката новинска агенција АНА-МПА.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, Коѕијас и Столтенберг вчера остварија средба во седиштето на НАТО во Брисел, средба која заврши без изјави за медиумите.